Antarktyda

Moja fascynacja Antarktydą zaczęła się pewnej zimy kiedy na zewnątrz było już tak zimno, że postanowiłem poszukać miejsca na ziemi gdzie może być już tylko zimniej ;-) oczywiście zaczęło się od artykułów w sieci. Później stosowna literatura i tak zaczęły pączkować w głowie pomysły.

Stąd też pojawiły się elementy południowo biegunowe w pozycjach w naszym sklepie. Mamy oczywiście zdjęcia lodowców, jest też mapa ze starego niemieckiego atlasu a także szkic wypraw badawczych (niestety nie dla wszystkich szczęśliwie zakończonych). Całość dość zgrabnie ujęta w formie gotowej kompozycji.

komplet plakatów AntarktydaKomplet trzech plakatów - mapa wypraw badawczych 21×30 cm, mapa Antarktydy 30×40 cm oraz lodowiec 50×70 cm.

Nawiązując też jeszcze do zainteresowań Antarktydą oraz wszelkimi tajemnicami - ciekawostką też jest fakt, że oficjalnie kontynent ten został odkryty w XIX w. a szperając w sieci okazuje się, że w 1513 roku powstała mapa która dość szczegółowo przedstawia linię brzegową... bez pokrywy lodowej.

plakat lodowcaKolorowa fotografia lodowca.

Idąc dalej mamy też dużo informacji o zainteresowaniach III Rzeszy lodową krainą. Cała ta aura oaz pod lodem, tajnych baz, dziwnych eksperymentów, badań, statków kosmicznych, dyskach Haunebu i tunelach wierconych "na przestrzał" przez ziemię od bieguna do bieguna zainspirowała mnie do stworzenia kolejnej grafiki.

Nie chcę dokładnie opisywać części składowych ponieważ uważam, że cała frajda w oglądaniu takich ilustracji polega na samodzielnym odkrywaniu elementów, powiązań i skojarzeń.

plakat lodowiecCzarnobiała fotografia ośnieżonych gór i lodowca.

Rodzi się w głowie pytanie czy przypadkiem w kolejnych kolekcjach nie rozwijać tematu lodowego kontynentu w nieco innym kierunku niż tylko ładne widoki. Szalony pomysł w głowie mam by w pracowni poświęcić ścianę na galerię związaną właśnie z Antarktydą. Coś w formie takiego moodboardu. By powoli i sukcesywnie rozbudowywać kompozycję o nowe plakaty, zdjęcia i grafiki powiązane mniej lub bardziej z tajemnicami tego kontynentu.

Od jakiegoś czasu czułem potrzebę by wyjaśnić dlaczego w kolekcji znalazły się plakaty związane z Antarktydą. Dlatego też mam nadzieję, że mimo wielu zaczętych wątków udało mi się nakierować Was drodzy czytelnicy o co chodzi.

Kacper