dobieranie plakatów i obrazów do wnętrza

Jedną z rzeczy o jaką proszą nas klienci jest dobranie plakatów czy obrazów do ich wnętrza. Wybór w sklepie duży, trudno się zdecydować a na dodatek miejsca na ścianie jak na lekarstwo. Sprawa dla nas o tyle trudniejsza, że nie znamy gustów, preferencji i zainteresowań co praktycznie sprowadza się do "strzelania w ciemno" licząc na to, że dany komplet plakatów będzie tym właściwym. Dlatego też postanowiliśmy napisać ten artykuł by nieco pomóc w doborze i zaaranżowaniu domowej galerii.

Na zdjęciu - śnieżne szczyty, indianka, obraz las kobieta i góry, X, zamglony las, herb.

O tym jak powinno się dobierać ramki pisaliśmy w poprzednim artykule pt. Gospodarowanie Ramkami. Teraz zajmiemy się zawartością. Pamiętajmy, że najważniejszą rzeczą jaka przyświeca każdemu urządzaniu wnętrza jest to aby dobrze się w nim czuć. Dobierając kolory ścian, rodzaje mebli tworzymy jakiś klimat. Podobnie jest i z elementami dekoracyjnymi ścian czyli różnego rodzaju plakatami w ramkach (lub bez) oraz obrazami na płótnie. Nigdzie nie jest napisane co dokładnie powinno znaleźć się na ścianie. Nie ma też nigdzie reguł jakimi powinniśmy się kierować gdyż przykładowo zdjęcia roślin czy plakaty botaniczne będą dobrze wyglądać na ścianie w kuchni, salonie, przedpokoju czy łazience.

Jednym z kryteriów jakim możemy się kierować w doborze prac jest kolorystyka. Dobierając elementy naszej galerii możemy kierować się tym, aby wszystkie prace były jednakowego koloru lub buły zbliżone do siebie kolorystycznie. Częstym wyborem, a jednocześnie najbezpieczniejszym, są plakaty czarno-białe gdyż ze względu na ich charakter będą pasować do każdego wnętrza. Dodatkowo oprawione w czarne ramki z passe-partout będą eleganckim i wyraźnym elementem dekoracyjnym.

Na zdjęciu plakat frost oraz błękitna woda.

Idąc dalej można skupić się na jednym, konkretnym kolorze. Plakat z wizerunkiem morza, balerina oraz morska piana. Odpowiednio zakomponowane będą tworzyć zgrane trio gdzie elementem spajającym je będą właśnie odcienie koloru niebieskiego.

Na zdjęciu plakat balerina, morska piana i błękitne morze.

Kolejnym kryterium doboru może być tematyka. Prace dodatkowo mogą być powiązane ze sobą kolorystycznie co pomoże zawęzić kryteria doboru.

Kolekcja plakatów vintagraphica - Vintagraphica I, Vintagraphica III, Vintagraphica IV i Vintagraphica VI.

Ostatnim, moim zdaniem najlepszym kryterium doboru tego co ma się znaleźć w galerii jest to aby wisiało na niej wszystko to, co nam się podoba. Odrzucając wszelkie kanony stawiamy na rzeczy które nam się po prostu podobają. Czarno-białe czy kolorowe, duże czy małe, wydrukowane czy namalowane. Plakat z baletnicą się podoba? Zdjęcie księżyca również? A do tego duży portret kobiety w formie obrazu na płótnie? Jak najbardziej!

Jeżeli się podoba, wywołuje emocje czy pozytywne skojarzenia to dostateczny argument by zawisło na ścianie. Za jakiś czas księżyc się znudzi to wymieniamy na coś innego i dostawiamy jeszcze zdjęcie z ostatniego wypadu w góry… Oczywiście!

Nadal zachowujemy najważniejszy argument - bo się podoba.

A dlaczego? Bo tak mi się podoba. Mój dom, moja ściana i będzie tam wisieć to, co mi się podoba! :-)

Kacper