Na wszystko trzeba mieć w życiu pomysł. Nawet na domową galerię zdjęć czy plakatów. Sprawa wydaje się dość łatwa i oczywista bo co za filozofia kupić ramę, wstawić plakat i zawiesić na ścianie. Owszem, filozofia żadna gdy mówimy o pojedynczej sztuce, która raz zawieszona będzie wisieć do następnego remontu. Sprawa nieco bardziej się komplikuje gdy planujemy zagospodarować wolną przestrzeń większą ilością elementów. Dodatkowo, gdy planujemy sukcesywną rozbudowę instalacji (bo przykładowo nie mamy od razu tylu ram czy plakatów do wykorzystania), trzeba wiele zaplanować z góry i potraktować to jak rozwijający się organizm by wszystkie fazy rozwoju i rozbudowy wyglądały spójnie i elegancko.
W pierwszej kolejności należy wybrać lokację w której będziemy aranżować naszą galerię. Typowymi lokacjami jest salon, sypialnia, kuchnia, rzadziej łazienka i przedpokój. W miejscu pracy często to są biura, korytarze.
W wypadku przedpokoi oraz korytarzy warto mieć na uwadze, by nie zawieszać ścian mocno odstającymi elementami, gdyż istnieje ryzyko zahaczenia przez przechodzące osoby. Pamiętajmy też, że w kuchni oraz łazience wszystkie elementy narażone są na wilgoć. Co w wypadku metalowych ram może skutkować korozją, a plakaty mogą ulec deformacji.
Kolejnym kluczowym elementem jest ilość wolnego miejsca które mocno wpływa na kształt i wielkość naszej instalacji. Wielkość ram jest również zależna od tego z jakiej odległości będziemy je oglądać. Nie ma sensu wieszać dużych ram w małych pomieszczeniach, gdzie nie będzie można wzrokiem objąć całego obrazu. Podobnie sprawa ma się z dużymi przestrzeniami gdzie dziwnym zabiegiem jest wieszanie niewielkich, mocno rozstrzelonych elementów na całej powierzchni.
Całą galerię powinniśmy rozmieszczać na ścianie tak, aby kompozycyjnie tworzyła harmonię. Dobrze aby główne elementy zamieszczone były na wysokości wzroku. W wypadku, gdy nie dysponujemy od razu wszystkimi elementami, rozbudowę zaczynamy od środka, rozchodząc się równomiernie na boki a gdy zabraknie miejsca - w górę i dół. Wszystko po to, by już od samego początku nasza galeria plakatów i obrazów stanowiła uporządkowaną kompozycję.
Gdy już mamy miejsce czas na określenie tematyki naszej galerii. Popularny jest dobór elementów pod kątem jednakowej tematyki, koloru lub prac pojedynczego autora. Śmiało możemy stosować dowolne kombinacje zdjęć i grafik pamiętając, by rozmieszczając elementy optycznie dbać o równowagę całości kompozycji.
Kolejna rzecz to zgranie ramki i elementu w tejże ramie. Rama z plakatem, grafiką czy fotografią powinna stanowić spójną całość. Ramek na rynku mamy zatrzęsienie lecz z doświadczenia wiem, że większość jest zbyt fikuśna i ozdobna aby cokolwiek w nich prezentować. Stanowią ozdobę samą w sobie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem bywają często smukłe, aluminiowe ramy w kolorze białym, srebrnym, złotym lub czarnym. Ich uniwersalizm polega na tym, że pasują do każdego wnętrza i nie tłamszą swojej zawartości. Po grubsze i bardziej wyraźne ramy sięgamy gdy tłem jest np. tapeta o wyraźnym, ciężkim wzorze. Powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią grubość i kolor ramy która będzie optycznie "odcinać" się od tła. Dodatkowo efekt ten możemy wzmocnić stosując passe-partout.
Gdy mamy już plakaty oprawione w ramy, wiemy gdzie chcemy je powiesić czas na rozmieszczenie kompozycji na ścianie. Zdajemy sobie sprawę, że często mnogość kombinacji może przyprawić o ból głowy, dlatego przygotowaliśmy dla Was garść propozycji w jaki sposób można rozmieścić ramy.
Grzegorz Wojnicz
Bardzo fajny artykuł. Wiele firm sprzedaje plakaty ale mało kto "pomaga" zaaranżować twórczo ścianę!
Jerzy
Może wreszcie powiesz zdjęcia, dzięki z inspirację.
Marlena
Dzięki :-)